Nieuwsbrief Kerst 2009 & Tips voor de wintermaanden
Ook dit jaar kunt u weer bij ons terecht voor mooie kerstbomen in verschillende soorten en hoogten. Daarnaast hebben wij een ruime keuze in mooie kersttakken, tegen een gunstige prijs.
Openingstijden tussen Kerst en Nieuwjaar:
Onze kwekerij is gesloten vanaf 16.00 uur op 24 december 2009 t/m 1 januari 2010. Zaterdag 2 januari 2010 zijn wij vanaf 8.00 uur weer geopend.
Wij wensen u fijne Feestdagen en een voorspoedig 2010 toe.
Boomkwekerijen Jos Frijns & Zonen BV
Jan en Alex Frints en hun medewerkers
Tips voor de wintermaanden
Wortelrot
De ondergrond in de tuin moet goed doorlatend zijn. Als in perioden met veel neerslag het water niet snel wegzakt, is de grond ter plaatse niet doorlatend. Dan ontstaat wortelrot. Verticale drainage is dan noodzakelijk. Dit kunt u zelf toepassen door met een grondboor gaten van minimaal 1,5 mtr. te maken. Vul deze gaten met grint, grof zand of scherven. Maak meerdere gaten op de niet doorlatende plekken.
Vruchtdragende fruitbomen
Bij fruitbomen die afgelopen jaar niet veel vruchten hebben gedragen, maar wel goed groeiden, kan men in de wintermaanden wortelsnoei toepassen. Op ca. 25-30 cm. vanaf de stam maakt u een ‘snede’ van 1 spade diep in de grond. Beperk de snede tot 1/4 tot maximaal 1/3 van een cirkel rondom de boom. Steek niet rondom de hele boom, maar blijf aan één kant. Zodoende blijft de boom toch stevig staan. Volgend jaar doet u een evt. wortelsnoei aan de andere zijde van de boom. Door de wortels gedeeltelijk weg te steken, wordt de boom geactiveerd om vruchten te dragen en wordt de groei geremd.
Vorst
Als er vorst wordt gemeld, denk dan aan het afdekken of binnen zetten van exoten en andere gevoelige kuipplanten. Bij minder gevoelige planten alleen de pot afdekken i.v.m. het bevriezen of verdrogen van wortels. Gebruik voor het afdekken luchtdoorlatende materialen. Gesloten, plastic zakken lijden tot schimmelvorming over de hele plant en worden dus afgeraden.
Bij strenge vorst (zoals in begin 2009) is het aan te bevelen gevoelige planten, zoals laurierkers, ligustrum en sommige Viburnum soorten, tegen de wind te beschermen om uitdroging te voorkomen (= vorstschade). Bij hagen kunt u dan bijv. denken aan rietmatten (wellicht verkrijgbaar bij bouwmarkten) of afgesnoeide takken.
Snoeitijd
Voor veel boomsoorten is de snoeitijd vanaf de kortste dag niet meer aan te raden. Om ‘bloeden’ te voorkomen moet men wachten tot deze bomen vol in blad staan. Bomen en struiken kan men het beste direct na de bloei of na de oogst snoeien. Hieronder vallen o.a. de steenvruchten (kers, pruim, perzik, enz.) en walnoten. Pitvruchten (appel, peer, kweepeer, enz.) kunnen het hele jaar gesnoeid worden.
Bij het snoeien van rozen (*) en andere gevoelige heesters rekening houden met het invriezen tijdens de winter. Deze planten voor de winter hoog snoeien (= max. 1/3 terugsnoeien) en als het vorstgevaar geweken is (omstreeks maart), kort bijknippen.
(*) voor de winter de rozen “aanaarden”, zodat de oculatieplek goed afgedekt is. Vaste planten die men voor de winter kaal maakt lopen ook het gevaar te bevriezen tijdens strenge vorst. Het is raadzaam de afgesnoeide delen op de planten te laten liggen als afdekking. Als de planten uitlopen na de winter dit materiaal verwijderen.
Kalk
In februari is het de geschikte tijd om kalk te strooien. Kalk heeft een neutraliserende werking op de grond. Naast uw gazon kunt u ook kalk strooien tussen de overige beplanting. Alleen bij zuurminnende planten (bijv. Rhododendron, Erica, Taxus, enz.) moet u géén kalk strooien.
Mycorrhiza
(herhaling van vorige nieuwsbrief)
Mycorrhiza is een natuurlijke wortelschimmel. Bomen en planten maken deze schimmel uiteindelijk zelf aan. Maar juist na het planten is deze schimmel belangrijk voor de wortelvorming. Vooral voor beplanting die zonder kluit, dus met ‘blote wortel’ geleverd wordt. Daarom hebben wij nu “Wortelflora®” in ons assortiment. Dit product bevat meerdere soorten Mycorrhiza’s. Door “Wortelflora®” toe te voegen in het plantgat, zullen uw bomen en overige planten sneller aanslaan. Vooral de Fagus sylvatica (beukenhaag) heeft deze schimmels hard nodig. Zelfs als deze met kluit geleverd worden. “Wortelflora®” is verkrijgbaar in potjes van 500 gram en kost € 9,95. Een potje is geschikt voor 5-10 meter haag of voor 5-8 bomen.
Op de 3e zaterdag in maart organiseren wij al jaren een snoeidag. Meer informatie hierover volgt in een volgende nieuwsbrief.
Openingstijden:
| Ma.- Vr. |
08.00 - 17:30 |
| Za. |
08:00 - 16:30 | |